سندبلاست با آب یا واتر بلاست چیست ؟

واتر بلاست

واتر بلاست

واتر بلاست چیست
واتر بلاست چیست

سندبلاست با آب یا واتر بلاست چیست ؟

در مقاله های قبلی سام بلاست در مورد اینکه سندبلاست چیست و چه کاربردهایی دارد صحبت کردیم؛ حال در این مقاله می خواهیم بدانیم یکی از روش های جدید سندبلاست یعنی سندبلاست با آب یا واتر بلاست چیست و چه کاربردهای دارد و مزایای آن نسبت به سندبلاست خشک چیست.

سندبلاست خشک چیست؟

همانطور که می دانید در عملیات سندبلاست، شن و ماسه های مخصوصی که به آن ها ساینده می گویند با فشار هوا بر روی سطوح دارای آلودگی، زنگ زدگی یا … پاشیده می شود تا سطوح کاملاً پاک شوند و یا برای انجام عملیات رنگ کاری آماده شوند.

در این روش، فرآیند سندبلاست با گرد و غبار بسیاری همراه است که به آن سندبلاست خشک می گویند.

سندبلاست با آب
سندبلاست با آب

واتر بلاست چیست؟

حال اگر بخواهیم در عملیات سندبلاست، شن و ماسه یا همان ساینده ها را به جای استفاده از فشار هوا، با فشار آب بر روی سطوح سندبلاست کنیم به آن واتر بلاست ، سندبلاست با آب یا سندبلاست تر می گویند.

در این روش از شدت گرد و غباری که در روش سندبلاست خشک تولید می شد به شدت کاهش می یابد.

حذف لایه های قدیمی رنگ و زنگ زدگی از تجهیزات صنعتی در عین این که کاری دشوار و هزینه بر است؛ فرآیندی الزامی است؛

چراکه اگر این کار با بی توجهی روبرو شود هزینه ها و مشکلات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

مزیت های استفاده از روش واتر بلاست چیست ؟

 • کاهش هزینه ها
 • تولید صدای کم تر
 • عدم آلودگی محیط زیست
 • بدون نیاز به مواد شیمیایی
 • سرعت، دقت و کیفیت بالا
 • عدم تولید آلودگی برای اوپراتورها
 • ایجاد حرارت کمتر به دلیل نقش آب در کاهش اصطکاک
 • سهولت بیشتر برای جمع آوری و استفاده مجدد از مواد ساینده
 • کاهش میزان مصرف مواد ساینده به دلیل بهره‌گیری از جریان آب پرفشار
 • ایجاد سطح هموارتر و مناسب‌تر بعلت نقش آب بعنوان ضربه‌گیر ساینده ها

کاربرد واتر بلاست چیست؟

واتر بلاست یا سندبلاست با آب یک روش بهینه و کارآمد برای انجام عملیات مختلف لایه برداری همانند رنگ بری، پاک کردن ضدزنگ از سطوح زنگ زده، زدودن آلودگی ها از سطوح و مضرس کردن بتن است که در صنایع مختلف شامل ساختمان سازی، صنایع کشتیرانی و صنایع فولاد کاربرد دارد.

واتر بلاست برای نماشویی ساختمان ، کف سازی بتن ، آماده سازی انواع سطوح برای رنگ آمیز و عایق کاری ، بهسازی و ترمیم اسکلت و سازه‌ های فلزی ، زنگ بری یا رنگ بری از جدار داخلی و خارجی انواع لوله ها، آماده سازی سطح برای پوشش دهی، اجرای کفپوش اپوکسی و … قابل استفاده است.

تعیین فشار مناسب برای واتر بلاست

 • نما شویی ساختمان  200 بار
 • واتر بلاست تجهیزات صنعتی  250 بار
 • از بین بردن زنگ زدگی و رنگ های قدیمی 500 بار
 • انجام واتر بلاست برای تجهیزات صنعتی بدون مواد ساینده 2500 بار

برداشتن رنگ و زنگ زدگی با واتر بلاست

رنگ های روغنی، پلاستیکی و سایر رنگ ها در برابر آب و مواد شیمیایی دارای مقاومت خوبی هستند، اما طی گذشت زمان از کیفیت ها کاسته شده و نیاز به ترمیم، بازسازی و رنگ آمیزی دوباره پیدا می کنند.

 برای بازسازی این سطوح لازم است ابتدا رنگ های قدیمی و زنگ زدگی هایی که به مرور زمان روی سطوح ایجاد شده اند پاکسازی شوند. این کار به روش های مختلفی صورت می گیرد و بهترین روش استفاده از روش سندبلاست با آب یا همان واتر بلاست می باشد.

واتر بلاست خط کشی
واتر بلاست خط کشی

پاک کردن خط کشی های خیابان ها با واتر بلاست

خط کشی هایی که در سطح خیابان ها برای عابران پیاده یا محدوده های عبور و مرور وسایل نقلیه طراحی شده اند پس از مدتی و بر اثر بارندگی، رفت و آمد ماشین ها، آلودگی و موارد دیگر کم رنگ یا کثیف می شوند و پس از مدتی لازم است که این خط کشی ها پاک شده و خط کشی های جدیدی ایجاد شود.

بهترین روش برای حذف این خط کشی ها استفاده از واتر بلاست می باشد که بدون صرف هزینه های زیاد و همچنین بدون آسیب رساندن به محیط زیست و عدم از بین رفتن سطح مورد نظر این کار انجام می شود.

حذف رنگ از سطوح با واتر بلاست

برای حذف رنگ های قدیمی از سطوح بتنی، فلزی، سیمانی و دیگر سطوح سخت استفاده از روش سندبلاست با آب یا واتر بلاست بهترین روش می باشد. سرعت، دقت و کیفیت بالا مزیت استفاده از واتر بلاست در حذف رنگ های قدیمی از سطح مورد نظر می باشد.

با این روش جدا از حذف رنگ با کیفیت بالا  سطح زیرین کاملاً سالم باقی می ماند. حذف رنگ با هدف ترمیم و پوشش دهی دوباره انجام می گیرد و سطح را برای این فرآیند آماده می سازد.

واتر بلاست بتن

سندبلاست کردن بتن با آب یا واتر بلاست کردن بتن با هدف دندانه دندانه کردن و خش دار کردن سطح بتن و در نتیجه نمایان شدن سنگدانه های آن می باشد.

 واتر بلاست کردن بتن جهت آماده سازی سطح جهت بتن ریزی مجدد و یا انجام عملیات بهسازی نمای ساختمان ها انجام می گیرد.

استفاده از روش واتر بلاست همراه با نازل سندبلاست یک روش مناسب برای خش دار کردن سطح بتن می باشد.

 فرآیند دانه دانه کردن یا خش دار کردن سطح بتن با واتر سندبلاست برای بتن های پیش تنیده، اسکله ها، دیواره سد ها و ستون پل ها کاربرد دارد.

واتر بلاست چوب
واتر بلاست چوب

حذف زنگ زدگی با روش واتر بلاست

زمانی که فلزات در مجاورت هوا و رطوبت قرار می گیرند پس از مدتی دچار زنگ زدگی در سطوح می شوند. این زنگ زدگی در مرور زمان به تمام سطح فلز گسترش پیدا کرده و باعث به وجود آمدن خسارت های جبران ناپذیر و خطرات ایمنی می شود.

برای جلوگیری از بروز گسترش زنگ زدگی و بروز خسارت های مالی و خطرات احتمالی ایمنی ، عملیات حذف زنگ زدگی از روی این سطوح الزامی است و استفاده از روش سندبلاست با آب یا واتر بلاست بهترین پیشنهاد می باشد.

سام بلاست معتبرترین مرکز خدمات سندبلاست و مرجعی کامل از محصولات مورد نیاز سندبلاست با 15 سال سابقه در خدمت پیمانکاران و مشتریان گرامی می باشد.

تماس با سام بلاست

مشاوره رایگان سام بلاست

با ما تماس بگیرید


09125150536

9 Comments

 1. حسینی گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات کامل و جامع شما

 2. بهراد گفت:

  بسیار مطالب پربار و خوبی بود

 3. […] آلودگی ها از روی آسفالت و جدول کنار خیابان ها از روش واتر بلاست یا همان سندبلاست با آب که یکی از روش های سندبلاست است […]

 4. […] سندبلاست با آب یا واتر بلاست چیست؟ کاربرد مسباره سندبلاست […]

 5. […] سندبلاست با آب یا واتر بلاست چیست ؟ نازل سندبلاست […]

 6. […] شود که برای مطالعه و آشنایی با این روش می توانید مقاله واتر بلاست چیست را مطالعه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.